اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی + جزئیات

Home » اخبار خودرو » اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی + جزئیات

اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی + جزئیات

بر اساس گزارش سایت مجله خودرویی ۷۷۷ سازمان حفاظت محیط زیست به منظور ساماندهی ناوگان موتورسیکلت، پیشنهاد اصلاح موادی از قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی» را به دولت ارسال نموده است.

 

بر اساس مطالعات انجام شده، میزان آلایندگی هوا و صدای موتورسیکلت‌ها از جمله مهمترین چالش‌های زیست‌محیطی کلان‌شهر‌ها و از جمله معضلات مهم کشور به شمار می‌رود. بنابر گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ خسارت مالی و اقتصادی ناشی از آلودگی هوا تنها در تهران بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار محاسبه شده است.

مطابق آمار اعلامی پلیس راهور موتورسیکلت‌ها به عنوان یکی از وسایل نقلیه پرکاربرد بالغ بر ۳۵ درصد از کل وسایل نقلیه شماره‌گذاری شده را به خود اختصاص داده اند و در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون دستگاه موتورسیکلت پلاک شده در کشور موجود است. بخشی از این آمار به موتورسیکلت‌های کاربراتوری اختصاص دارد که میزان انتشار آلایندگی آن‌ها به نسبت سایر انواع، بسیار بالا است.

از این رو فراهم آوردن امکان پایش مستمر، ثبت تخلفات به صورت مکانیزه، تسهیل اسقاط ناوگان فرسوده و جلوگیری از انباشت و بلاتکلیفی انبوه موتورسیکلت‌های توفیقی در پارکینگ‌های پلیس راهور و شهرداری ها، یکی از الزامات ساماندهی و کنترل آلایندگی در کشور محسوب می‌شود.

هم‌چنین، مواردی نظیر هویت‌بخشی به ناوگان موتورسیکلت و تسهیل اسقاط ناوگان فرسوده به ویژه موتورسیکلت‌ های توفیقی و رسوبی در بهبود وضعیت مراکز اسقاط و تولیدکنندگان داخلی می‌تواند مثمرثمر واقع شود؛ بنابراین باتوجه به سهم بالای آلایندگی منابع متحرک در آلودگی هوا و اهمیت کاهش و کنترل آلایندگی ناشی از اینگونه وسایل نقلیه موتوری، به نظر می‌رسد اصلاح قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی» با هدف ساماندهی ناوگان موتورسیکلت امری ضروری به شمار می‌رود؛ لذا سازمان حفاظت محیط زیست بدین منظور پیش‌نویس اصلاح مواد (۹)، (۱۰)، (۱۱) و (۲۹) «قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی» را تدوین و به دولت ارسال نموده است.

بیشتر بخوانید :  قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران و کرج + هفته سوم مهرماه 98

More from my site

By |۱۳۹۸/۹/۵ ۱۳:۴۰:۲۰آذر ۵ام, ۱۳۹۸|اخبار خودرو, اخبار مدیران خودرو|۰ Comments

About the Author:

دکتر محمد علی زارع ، مدیر مارکتینگ سئو و سوشال در حوزه خودرو ، عاشق نویسندگی در حوزه خودرو و IT